Bölüm 2

Burada dinle:

Bilgisayarına indir: bölüm 2

Bu bölümde kayıt kalitesi ilk kaydımızdan daha iyi oldu. Deneyimimiz arttıkça konuşma şekli ve içerik konusunda da daha iyiye gideceğiz.

Bölümün genelinde konu koşuya başlamadan önce ne yapılmalı, başlarken dikkat edilecek şeyler ve kullanılabilecek uygulama ve aksesuarlar.
İlk bölümde, koşmaya başlamadan önce bir hekime başvurmanın gereğini ve bu süreçle ilgili ipuçlarını konuşuyoruz. Ardından koşmaya başlamak için özel bir ayakkabı almanın gerekli olup olmadığı konusunu masaya yatırıyoruz. Başlangıç için ayakkabı seçimine dair çok kısa konuşuyoruz. Bu konuda Mert’in blogunda kısa bir yazı da mevcut.  Sonrasında koşmaya başlarken ilk dikkat edilecek şeyin yavaş ve kısa başlamak olduğunu dile getiriyoruz. Tükenmeden başlangıç yapabilmek için zorlanma seviyesini nasıl tespit edebileceğimizi konuşuyoruz. Hemen sonra başlangıçta kullanılabilecek programlardan söz ediyoruz ve Ilgaz c25k programını kullanma deneyimini aktarıyor. Koşmaya başladıktan sonra antrenmanları kaydetmenin önemine değiniyoruz. Bun a bağlı olarak sonrasında koşu antrenmanlarını kaydetmek için kullanılabilecel uygulamalardan konuşuyoruz. Kompleks araçlar satın almadan önce daha basit olarak kullanılabilecek akıllı telefon uygulamalarından ve ayakkabı üreticilerinin küçük aksesuarlarından bahsediyoruz. Son olarak nerede ve ne zaman koşulabilir konusunda birkaç şey söyleyip bu bölümü kapatıyoruz. Bu bölüm planladığımız 45-50 dk süresini biraz aştı, bundan sonra bunun olmamasını sağlamaya çalışacağız.

Bu bölümün açılış ve kapanış müziği:
Forrest Gump’ın filmde kalkıp koşmaya başladığı sahnede çalan Jackson Browne şarkısı Running on Empty

Bölümde sözü edilen ve referans verilen bazı konular ve bağlantıları:
Couch-To-5k programı
Couch-To-5k programının Mert’in blogunda yer alan Türkçe versiyonu
Hal Higdon’ın başlangıç programlarını da içeren sitesi 
Google maps
Google Earth
Excel yerine Google Docs tabloları kullanılabilir
Sportstrack uygulaması
Antrenman kaydı tutmak için kullanılabilecek, aynı zamanda sosyal ağ olan web uygulamaları Dailymile ve Endomondo
Akıllı telefon uygulamaları Runkeeper ve CardioTrainer
Nike+
Adidas miCoach

Bölüm 2” üzerine 3 yorum

  1. Bu sabah Ataköy’de koşarken telefonda endomondo’ya yüklediğim artık iyice sıkmış playlistimdeki şarkıları dinlemek yerine sizin podcastlerinizin bu bölümünü dinledim. Gerçekten harika birşey yapmışsınız, hem yararlı hem de oldukça anlaşılır ve detaylı anlatmışsınız. Sayenizde dailymile’ı da keşfettim, çok başka yararlı şey de öğrendim. Böyle güzel bir çalışmayı üşenmeyip yaptığınız ve herkesin paylaşımına açtığınız için teşekkür ediyor, tebrik ediyor, başarılar diliyor ve devamını bekliyorum.

    Saygılarımla.

    Levend

  2. Podcastler çok faydalı olmuş sizlere teşekkür etmek isterim. Birde isteğim olacaktı; yarım saat koşabilmeyi başardıktan sonra yarı maratona kadar olan gelişmelerinizi daha detaylı olarak ayrı bir podcastte yayınlarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim…

  3. Son zamanlarda internet mecrasında karşıma çıkan koşu ile alakalı en yararlı ise imza atmış insanlarsınız. Teşekkür ederim.

Yorum yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s