Bölüm 5 – GPS Destekli Saatler

Burada dinle:

Bilgisayarına indir: bölüm 5

Bu bölüm de 46 dakika.

Bölümün konusu GPS destekli saatler. Aslında Garmin saatler ve özellikle Forerunner 305 ve 405 modelleri. Garmin saatlerin özellikleri, yapabildikleri, kullanım detayları, negatif yanları, nasıl edinilebilecekleri gibi konulara değindik.

Bu bölümün açılış ve kapanış müziği:
Red Hot Chili Peppers’dan Torture Me

Bölümde sözü edilen ve referans verilen bazı konular ve bağlantıları:
Garmin koşu saatleri
Garmin Forerunner 405 
Garmin Forerunner 305 
Polar koşu saatleri
Runner’s World Garmin için hazır programlar

Bölüm 5 – GPS Destekli Saatler” üzerine 9 yorum

 1. Sizi yaratıcılığınız ve cesaretiniz için kutluyorum. Harikasınız.

 2. Keyifli ve bilgilendirici sohbetiniz için teşekkürler. Koşmayı seven insanlar için çok faydalı bir iş yapıyorsunuz.

  Barometreli saatler için bir şeyler söylemek isterim. Bu saatlerde yükseklik ölçümü baromet ile yapıldığından basınç değişimlerinden direk etkileniyorlar ve sık sık kalibre etmek durumu ortaya çıkiyor. Kalibre olsalarda +-15m. sapma olabileceği üreticiler tarafından söyleniyor. Bende Casio’nun böyle bir saati var. Bu saatler doğa yürüyüşlerinde tahmini yön bulmada daha işlevsel. Isı olçmede de kolda olduğu için vücut ısısı yüzden sapma yapıyor. Koldan çıkarip bir süre beklemek gerekiyor düzgün bir ölçüm için. Bence GPS ile yükseklik ölçümü daha doğru sonuç veriyordur.

 3. Sanırım bu bölümdü, saatlerin uzun koşular sırasında pil sıkıntısı çekebildiğinden bahsetmiştiniz. Hatta AA ve AAA pilleriyle çalışan cihazlar gibi biteni çıkart, yeniyi tak yapılamadığına kadar gelmişti konu. Şöyle bir ürünle tanıştırmak istiyorum sizi. Sony CP-ELS http://www.sony.com.tr/product/bat-usb-portable-power-supply/cp-els Buradaki arkadaş ile her türlü USB’den şarj olan cihazı şarj etmek mümkün, tabii ki en büyük özelliği de mobil olması. Ağırlığı da oldukça kabul edilebilir bir seviyede, 87 gram. Belki birkaç saatlik koşular için ihtiyaç olmayabilir ama birkaç gün evden, veya laptoptan uzak kalınması durumunda hemen yardıma yetişecektir.

 4. Diğer podcast’lerde eminim işlemişsinizdir bu konuyu ama ben yine de sormak istiyorum; gün içerisinde (mevsimine göre) koşmak için en uygun saatle ne sizce olmalı veya insan tamamen kendi biyolojik saatine göre ayarlarsa (ama belli bir düzeni de yoksa) bunun bünyeye ne tür zararı olur? (Eğer konuyu işlediyseniz hangi podcast, bölüm kaç yazarsanız sevinirim.)

  1. Evet bir bölümde bundan bahsetmiştik ama inanın anımsamıyorum hangisi olduğunu… İdeal egzersiz zamanının öğleden sonra 15-16 civarı olduğu söylenir ama biz günlük rutininize ve kendi bünyenize hangi saat uygunsa o zaman yapmak gerektiğini düşünüyoruz. Belli ki sabah insanları ve akşam insanları birbirlerinden çok farklılar. İnsanın kendisini fazla zorlamasının anlamı yok… Önemli olan bir yandan sağlıklı olmak bir yandan da keyif almak… 🙂

  2. 2. Bölümün ortalarında bahsediliyor. Mert ve Ilgaz’ın tercihi sabah saatlerinde koşuya çıkarak güne erken başlamanın verdiği ‘önde olmak’ duygusunun insanın gününe pozitif katkısını yaşamak yönünde.

  3. 2. Bölümün ortalarında bahsediliyor. Mert ve Ilgaz’ın tercihi sabah saatlerinde koşuya çıkarak güne erken başlamanın verdiği ‘önde olmak’ duygusunun insanın gününe pozitif katkısını yaşamak yönünde.

 5. Sevgili Mert ve Ilgaz; koşuya yeni başlamış biri olarak teknolojik gelişimin ne denli hızlı olduğunu popcast(ler)inizi dinlediğimde daha iyi anlıyorum. Şuan garmin 305/405in yapıp akıllı telefonumun yapamadığı sadece nabız ölçer, onu da 3-5$lik bir Bluetooth göğüs bandı ile sanırım halledebiliriz. Hal böyle iken koca koca paraları bu saatlere vermek ne kadar mantıklı sorusunu sizlere sormak isterdim.

  “Keşke” imkânlarınız ve müsaitliginiz el verse de bu popcastlerin güncel hallerini kayıt altına alabilirseniz.

Yorum yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s