Hakkımızda

Mert
Mert

1975 doğumluyum, eşimle birlikte Ankara’da yaşıyorum. ODTÜ’den mezunum ve 2000 yılından bu yana yazılım sektöründe çalışıyorum. 2008 Temmuz’undan bu yana koşucuyum, yani o tarihten beri düzenli olarak koşuyorum. Bu tarihten önce ortaokul ve lisede voleybol oynamak ve sonrasında üniversite yıllarından bu yana keyif amaçlı scuba dalışları yapmak dışında sporla çok da içli dışlı olmayan bir hayatım vardı. Dolayısıyla koşmaya başlamak isteyen ve geçmişinde spor yapmamış birçok kişi ile ortak bir hikayeye sahibim.

İlk yarışıma 8 Mart 2009′da Antalya’da katıldım ve yarı maraton koştum. Bu ilk hedefimdi ve neyseki başarılı olabildim. Daha sonra 18 Ekim 2009′da Avrasya maratonunda tam maraton koştum. Şimdiye kadar katıldığım tüm yarışların sonuçlarını blogumun “Yarışlar” sayfasında görebilirsiniz. Bundan sonraki hedeflerim arasında maratonu da yarı maratonu da daha iyi sürelerde bitirebilmek var. Sonrası için başka hedeflerimde var ama henüz açıklamak için erken 🙂
***
Ilgaz
Ilgaz

2006 yılında 1.80 boyum ile 110kg olunca zayıflamak için koşsam mı diye düşünmeye başladım. Internet’te bulduğum 8 haftalık bir program gözüme zor gözükmeyince haftada 3 gün, her seferinde de toplam 20 dakika olacak şekilde koşu antrenmanlarına başladım. 8 hafta sonunda durmadan 30 dakika koşabildiğime o an kendim de inanamadım. Bundan sonra ne yapmalı diye düşünürken Amazon.com da “Koşucu Olmayanlar İçin Maraton Antrenmanı” isimli kitabı görüp maraton koşmaya karar verdim. 3 yıl içinde 5 maraton koştuktan sonra ultra maraton koşma fikrini kendime daha yakın buldum. 2010 senesinden beri aklım fikrim uzun mesafe koşularında. Ülkemizde bu sporun az bilinmesi, yapanların az olması ve maraton koşanlar tarafından bile olduğundan zor hatta imkansız olarak görülmesi epey canımı sıkıyor. Bu podcast fikrinin doğuşunda bu sıkıntı da etken oldu.

Hakkımızda” üzerine 7 yorum

 1. Selamlar;
  Ilgaz Bey kilonuzda ki değişikliğin sebebi Couch-to-5k programımıdır yoksa ekstra baska bir programmı yaptınız..? bende kilomu belli bir seviyeye getirmeye calışıyorum bu yuzden acıkcası merak ettim..

 2. Merhaba, C-2-5K olayın başlangıcıdır bende. Hem kilo verme hem koşuya başlama adına. Sonra hem koşu programlarını arttırdım hem de planlı beslenmeyi sürdürdüm. Bir noktada yoğun antrenman yaparken kilo vermenin zor olduğunu gürünce bir sporcu beslenme uzmanı gözetminde yoluma devam ettim. Genelde insanlar kilo vermek için spor yapar ama bende tam tersi oldu, spor yapabilmek için kilo verdim, gereksiz ağırlıkla uzun mesafe koşmak çok anlamsız.

 3. Merhaba,
  Nike Runİstanbul 7 km yarışına katılacağım. şuanda 5 km yi arada 2 dk dinlenme ile 34 dk da koştum. 7 km için nasıl bir interval çalışması yapmalıyım sizce?

  1. Merhaba, öncelikle kolay gelsin. Blogunuzu inceledim, koşmaya yeni başlamış olduğunuzu çıkardım. Bu henüz ilk yarışınız o nedenle bence şimdiden interval çalışmalarına girişmeyin derim. Şimdilik bu mesafeyi (ve biraz daha uzunlarını) rahatlıkla bitirebileceğiniz şekilde antrenmanlarınıza devam edin. Belirli mesafeler/süreler zorlanmadan koşabildiğinizde tempo ve interval antrenmanlarıyla hızlanmaya çalışırsınız.
   İyi antrenmanlar

 4. Merhaba,
  İnternette çok araştırdım ancak pek bir şey bulamadım. Sonra bu blog’a denk geldim ve sizin bu konuda bilginiz olabileceğini düşündüm. Ben minimalist ayakkabılara geçiş yapmak istiyorum. Bu geçişi günlük hayatta minimalist ayakkabılar kullanarak yapmayı düşündüm. Ancak sorun, Türkiye’de işte giymeye uygun tarzda bir minimalist ayakkabıya denk gelememiş olmam. “casual minimalist shoes” şeklinde aratınca belirli bir sayıda casual tarzda minimalist ayakkabı var ancak bunlardan hiçbirini Türkiye’de bulamadım. Acaba sizin bildiğiniz, Türkiye’de satılan, “casual” tarzda (işte giymeye uygun) bir minimalist (barefoot) ayakkabı var mıdır diye sormak istedim.

Yorum yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s